„EKOSYSTÉMY V OKOLÍ ŠKOLY“

EVVO projekt na Gymnáziu a Střední odborné škole, Rýmařov

V uplynulém školním roce proběhl na naší škole v rámci environmentální výchovy projekt pojmenovaný EKOSYSTÉMY V OKOLÍ ŠKOLY. Jeho cílem bylo přiblížit žákům sekundy společenstva, která mají sice denně na očích, ale často jim nevěnují pozornost a nepřikládají jim význam.

Žáci si díky projektu vyzkoušeli na vlastní kůži metody používané ve vědecké praxi. Zjišťovali biodiverzitu (druhovou pestrost) ekosystémů metodou vzorkování v  městském parku, naučili se používat smýkačku na odlov hmyzu nebo měřit teplotu termokamerou. Potvrdili své hypotézy, že nízce sečený trávník může někomu připadat krásný, ale z hlediska života je v podstatě mrtvý s minimem rostlinných i živočišných druhů. Stačí totiž v parku popojít jen pár kroků do míst, která nejsou pravidelně kosená, a objevíme výrazně pestřejší společenstva. Velké překvapení pak nastalo, když žáci při práci s termokamerou zjistili, že nejlepším slunečníkem je vzrostlý strom, jenž dokáže snížit teplotu okolí až o deset stupňů.

Projekt byl financován z prostředků Moravskoslezského kraje, díky tomu jsme mohli nakoupit vybavení pro zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů (smýkačky na odlov hmyzu, termokamery a mnoho dalšího). Za podporu děkujeme.

Elvíra Šimůnková