Vodácký kurs třídy tercie a kvarty 2024

Zahájení letošního školního roku bylo pro třídy tercii a kvartu Gymnázia a SOŠ Rýmařov obzvlášť radostné. Ve školních lavicích totiž pobyly pouze dva dny a ve středu 4. září se vydaly na dlouho očekávaný vodácký kurs do jižních Čech. Domovem se jim na pět dnů stal čtyřhvězdičkový Kemp Fousek v Dráchově nedaleko Veselí nad Lužnicí.

Po příjezdu do kempu a ubytování v pěkných chatkách se všech 40 budoucích vodáků vydalo k několik metrů vzdálenému rybníku, kde následovalo seznámení se s vodáckými zákonitostmi, první nasednutí do lodí a pokus je řídit. Na rybníce to zprvu vypadalo jako na tanečním parketu, protože mnohé dvojice (zadák a háček) se točily stále dokola. Opravdu platí, že žádný učený z nebe nespadl.

V dalších dnech žáci spolu se svými učiteli poctivě brázdili vody řeky Nežárky, Lužnice a Vltavy, projížděli nádhernou krajinou, učili se pádlovat a vorovat, sjeli šlajsnu u Zlaté Koruny i jez v Boršově. Výsledkem úsilí všech žáků bylo jejich pasování na vodáky.

Co ještě dodat? Každý den děti vstávaly v 7 hodin, čekala je rozcvička, snídaně a odjezd autobusem na nástupní místa. Kluci sundávali lodě z vleku, holky se staraly o pádla a vaky, po celodenním výcviku kluci upevňovali lodě na vlek a holky se opět musely postarat o  pádla a vaky. V kempu všechny čekala výborná večeře, po níž následoval večerní program – sportovní hry nebo posezení u ohně. K nezapomenutelným zážitkům patří rovněž návštěva malebného Českého Krumlova.

Celý týden panovalo nádherné počasí, slunce příjemně hřálo, voda tekla tak akorát a nám všem bylo moc dobře. Je zvláštní sledovat, jak se poklidné řeky za čtyři dny po našem návratu domů změnily v mocný živel ničící vše, co mu vstoupí do cesty.

Karla Havlíková